Základní krejčovský způsob měření

Bloger(ka):
Kategorie: Můj obchod
Vloženo: 23. 5. 2014 07:43

Dovolte, abych zde představila svou tvorbu. Zabývám se ruční konstrukcí oděvních i neoděvních střihů. Pokud v mé nabídce nenajdete vhodný střih, ráda vám jej vytvořím podle vašich podkladů Zde mám převážně historické střihy, ale není problém tvořit i střihy současné módy:))
Nebudu vám v žádném případě vysvětlovat postup výpočtů na kostrukce, ale nedílnou součástí tvorby střihu je správné změření postavy. Abych případným zájemcům o střih usnadnila tuto práci, připravila jsem, doufám že srozumitelný, návod:    
ZÁKLADNÍ POSTUP MĚŘENÍ A ZKRATKY Pořadí měr: OH = obvod hrudníku - metr vedeme přes nejvyšší klenbu hrudníku, vodorovně do podpaží a spojíme mezi lopatkami (u mužů) měříme přes lopatky a prsní hroty a spojujeme mezi prsy (u žen). OP = obvod pasu - muži nad kyčelními klouby, u žen nejužší místo (určuje gumová pasovka) či měřená osoba dle svého pohodlí.
OB= obvod boků - měří se nejsilnější část boků, vodorovně, u postav s vystouplým bříškem dbáme, aby byl metr volný, abychom nenaměřili malý obvod přes boky.
HB = hloubka boků - rozměr mezi místem, kde jsme měřili OP a OB.
BHS = pozor na záměnu s HB... tento rozměr se měří v sedě a používá se při konstrukci kalhot
DZ = délka zad - od sedmého krčního obratle po délce páteře až na okraj gumového pásku. Měříme co nejpřesněji
CD = celková délka - je požadovaná délka oděvu.
ŠZ = šíře zad - je měřena přes největší vystouplost lopatek. Přesné rozhraní paží a trupu vyznačíme přitáhnutím košile v průramcích. Je to důležitá míra, proto měříme přesně.
ŠN = šíře naramenice (ramene) - měřena od spodní rýhy krku středem ramene až na jeho okraj k počátku paže. (odvíjí se dle požadavků zákazníka, dvě délky - skutečná a požadovaná) Zbytečně ji nerozšiřujeme, protože svádí pak k rozšiřování šířky zad.
DR = délka rukávu - měří se jako pokračování šířky náramenice, přes mírně pokrčený loket k zápěstí.
OZ = obvod zápěstí - při měření dbáme na to, aby rukáv který nebude mít zapínání nebyl u zápěstí příliš úzký a protáhla se jím ruka. Kontrola míry!
OK = obvod krku - jedná se o polovinu předního a zadního obvodu. Při měření vedeme pásku od jamky k sedmému krčnímu obratli.
Př.dl. = Přední délka - polovina délky měřené od gumového pásku přes zadní průkrčník zpět k pasu. Kvalitu hotového střihu ovlivní přesnost vašeho měření