Šité a vyšívané šperky - proč jsou tak drahé?

Bloger(ka): DoGala
Kategorie: Trendy a styl
Vloženo: 13. 5. 2014 07:41

Pozn. DoGala: prosíme autorku tohoto blogu, aby nám napsala e-mail na info@dogala.cz (měli jsme drobný technický problém s tímto článkem a nemůžeme dohledat autorku :-))

Určitě už jste na ně někdy narazily. Šperky z korálků. A určitě Vás překvapila i jejich cena.

Šperky vznikající technikou korálkové výšivky, cizím slovem bead embroidery, jsou tvořeny stovkami, ne-li tisíci, drobných korálků, které jsou jeden po druhém přišívány k podkladu. Je to práce titěrná a pomalu přibývající. Výroba jednoho takového náhrdelníku zabere desítky hodin práce. V mém případě, kdy tvořím pouze po práci a ve volných chvílích o víkendech, je to záležitost tak na 14 dní. Výsledkem je ovšem jedinečný náhrdelník, kterým se budete pyšnit pouze a jen Vy. Nikdy se Vám nestane, že potkáte druhý totožný.

A jak takový náhrdelník vzniká?

Základem je rozmyslet si, jak by měl náhrdelník přibližně vypadat. Ten můj bude mít ve středu obšívaný fimošon v neonové růžové. Zbytek bude dílem momentální nálady. První fotografie zobrazuje stav po 5 hodinách práce.

8 hodin práce

16 hodin práce. Hotový je středový kabošon a kompletní je také levá strana náhrdelníku včetně začištění a podšití. Zbývá jen podšít pravou stranu a náhrdelník zkompletovat. Zhotovení pravé strany bylo časově náročnější - počítání korálků, párání, aby byl výsledek co nejvíce symetrický.

Po dalších 4 hodinách je náhrdelník konečně kompletní.

Od prvotního nápadu ke kompletnímu dokončení trvala výroba tohoto náhrdelníku přibližně 20 hodin čistého času. V mém případě těch 20 hodin představuje zhruba 2 týdny práce po volných chvílích.

Vraťme se tedy k prvotní otázce - proč jsou vyšívané (a šité šperky všeobecně) tak drahé, když se to jsou přeci "jen" korálky? Hlavním důvodem je především časová náročnost. Odměnou za vyšší cenu však bude majitelce jedinečnost šperku. Druhý totožný kus nikdy nevznikne.

Narazíte samozřejmě na šperky za "hubičku". Tyto šperky jsou ovšem velmi často šity z nekvalitního čínského rokajlu a plastových korálků. Mé korálkové šperky jsou vytvářeny z kvalitního japonského rokajlu TOHO, luxusního rokajlu Miyuki Delica, rivolek swarovski a kvalitních kabošonů. Plast a čínský rokajl u mě nikdy nenajdete. Odměnou za vyšší cenu Vám ovšem bude kvalitní a originální šperk!