před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
Papírový střih si přiložíme na látku jedním směrem, obkreslíme krejčovskou křídou, nebo ostrou hranou mýdla a vystřihneme s přídavkem na švy asi 2 až 3 cm. Na průkrčníku a průramcích přidáme asi 1 až 1,5 cm. Na délku rukávů a kabátu přidáme asi 4 až 5 cm. Podél nakreslených linií prokličkujeme stehovkou, aby se nám při práci čáry nesmazaly.
Vystřižené přední díly podžehlíme vlizelínem. Sešijeme zadní a přední díl a švy vyžehlíme.
Podle střihu vyznačíme kapsy a vyhotovíme je.
RUKÁV:
Sešijeme rukávové švy, loketní švy, a rozžehlíme do stran. Rukávovou hlavici 2x prostehujeme a navolníme podle průramkového otvoru. Obvod rukávu je o 3 až 5 cm delší, než obvod průramku.
Připravené rukávy vstehujeme do otvoru a oděv vyzkoušíme. Pokud rukávy dobře sedí a nekroutí se, ani nikde netáhnou a nevadí v pohybu všijeme rukávy strojem. Švy pečlivě rozžehlíme směrem do těla oděvu. Na koncích rukávů vyměříme optimální délku a okraje zahneme a zažehlíme. Přebytečnou látku opatrně zastřihneme. Ručním stehem přichytíme pečlivě (by se látka nevyrthávala) konce rukávu. pokud potřebujeme vsadit podšívku, postupujeme takto: Na dolní záložku našijeme podšívku a vtáhneme ji dovnitř rukávu a krytým stehem připevníme v průramku
LÍMEC:
Předšijeme fazónku línce a ušijeme límec. Spodní část límce je ze dvou dílů vprostřed sešitých a po rozžehlení švovývh přídavků je zpěvněný přižehleným vlizelínem. Vlizelín stříháme bez švových přídaků, jen ke švu. Pak sešijeme dokola spodní a svrchní část límce lícovou částí k sobě a obrátíme lícem navrch. Při šití dbáme, aby vrchní část byla navolněná. Jinak límec nebude sedět na ramenou a bude se kroutit. Hotový límec přežehlíme a můžeme jej za svrchní část vsadit do průkrčníku. Spodní část límce přišijeme krytým matracovým stehem. Nakone límec můžeme podél okrajů proštepovat. Do náramenice a všijeme vycpávky.
Hotový oděv pečlivě přežehlíme přes vlhké plátno (nebo napařovací žehličkou).
Vystřiženou a sešitou podšívku vsadíme do oděvu a pečlivě všijeme.
ŽAKET
Střih č. 375 je na dvouřadý typ klasického žaketu , jehož pobočnice jsou otevřené.
Přednici saka, kabátu i žaketu si krejčí zpevňují plátnem a žíněnkou (s koňskými žíněmi). Pokud šijete repliku historického žaketu, nebo toužíte mít opravdu kvalitně vypracovanou fazonku, je třeba si přední díl vyztužit pikýrováním, místo jen podžehlením vlizelínu. Prsní vložka z koňských žíní se vyztužuje ručními stehy tzv. pikýrováním a tím se vytvarují podle postavy.
Podle střihu si připravíme podložení PD, sešijeme prsní a pasové záševky na PD i jeho podložení. Vkládanou žíněnku upravíme tím způsobem, že ji přistehujeme na dosud nepřišité plátno, vystřihneme v ní podle plátna také průstřihy a plátno žíněnku všijeme do pásku. Pod knoflíčky vložíme proužek kanafasu asi 10 cm široký a horní strana dosáhne až k náramenici. Urovnáme a celou ji připevníme pikýrováním. Poté upravíme okraje plátna a stáhneme okraje průramku krajinkou (stužkou).
Před sešitím švů zažehlete kabát v prsou do průramku. Přednici a dílek po straně, kde se sešívají dohromady, mírně žehličkou vytáhněte. Zadní díl v pase, ale pouze v pase, se mírně na délku nadrží. Po sešití a rozžehlení švů ( a ty při žehlení spíše zkracujte, než aby jste je žehližkou táhli) vyrovnejte boční šev (křídou) a nastehujte podbočnici tak, aby bok byl mírně zaoblený podle boků postavy. Na první zkoušku si sestehujeme náramenice, bočnice a vsadíme límec, jeden rukáv a připevníme ramenní vycpávky. Příprava a všití rukávu i límce je popsaná výše. Hotové rukávy zdobíme u žaketu jedním nebo dvěma knoflíky, podle toho, na kolik knoflíků se zapíná.
Na druhou zkoušku
opravíme případné zjištěné nedostatky. Upravíme okraje předního dílu, sešijeme PD a ZD i rukáv. Nastehujeme druhý rukáv. Vyměříme si zapínání. Nastehujem spodní šosy žaketu a naznačíme jejich okraj a délku.
Po vyzkoušení vypracujeme prsní kapsu a vyznačené knoflíkové dírky.
Zažehlení přednice