Kreslit může každý

Bloger(ka): majas
Kategorie: Tvorba a výroba
Vloženo: 18. 3. 2016 21:54

Ano, čtete správně: Kreslit může každý, každý může tvořit pro sebe i pro své blízké obrázky, které jsou jakousi abstrakcí našich pocitů a nálad, často i ventilem proti stresu. Říkáte si: to přece není možné, kreslit neumím, nemám talent, kreslení je pro nadané. Může to být i pravda, ale u kreseb metodou či stylem ZENTANGLE to pravda není. Tuto metodu vytvořili asi před 10 lety dva američtí výtvarnicí Maria Thomas a Rick Roberts. Inspirovaly je vzory, které vytváří příroda, vzory na látkách, stromech, stavbách atd. Samozřejmě je přetvořili tak, aby byly jejich abstrakcí. Vzory pak kombinovali navzájem podle svých nálad, citů a též podle estetického dopadu na diváka.

Za dobu existence Zentangle vzniklo více než 1000 oficiálních vzorů, další stále vznikají, včetně početných verzí každého vzoru. Metoda je patentována, vzory také, ale povolení k jejich používání, variování a kombinacím nikdo nepotřebuje-záleží čistě na tvůrčích nápadech autora. Metoda Zentangle však není jen tvůrčí metodou, je též metodou relaxace a odpočinku, protivníkem stresu a napětí. Stačí si najít na internetu několik základních vzorů, či si zakoupit knížku (u nás vyšla vynikající kníha autorky B.Krahula:Zentangle-relaxační obrázky) a zkusit tvořit samostatně.

Takto jsem se k metodě dostala i já v r. 2014 - objevila jsem ji na internetu, konkrétně na portále Pinterest. Do dnešní doby jsem nakreslila kolem 200 obrázků všech možných velikostí a kreslení se stalo mým koníčkem, ač jsem nikdy dřív kreslit neuměla. 

Jak vypadají kresby Zentangle na běžných věcech denní potřeby, konkrétně na oblečení a doplňcích můžete vidět na několika takových výrobcích z mojí dílny, které mám ve svém obchůdku zde.