GOTICKÉ HISTORICKÉ KOSTÝMY - základní popis a termíny

Bloger(ka):
Kategorie: Můj obchod
Vloženo: 24. 5. 2014 07:53

Stejně jako dnes, i v gotice bylo oblečení poměrně rozmanité a pojmenovávané podle oblasti vzniku, či funkce. Zde uvádím ve stručnosti několik základních oděvů i s dobovými názvy v mužské i ženské variantě:

Jako spodní prádlo sloužily SPODKY, v pase upevněné tkanicí. v ROCE 2008 BYLO NÁLEZEM ZBYTKŮ 2 PODRPSENEK na rakouském zámku Lengberg ve východním Tyrolsku, PROKÁZÁNO, ŽE EXITOVALY I V TOMTO OBDOBÍ.  S nástupem korzetů jejich používání a znalost zanikla.

ORIGINÁL:

Dva exempláře zachované ve fragmentech vypadají jako kombinace podprsenky a krátké košilky

REKONTRUKCE:

15t_stol._podprsenka

PONOŽKY dosahovaly až k nohavicím spodků, k nimž je bylo možno přivázat.

Dámy nosily spodní košilky zvané OPLEČÍ, CHAINSE. Ty měly jednak na ramínka, jednak i s dlouhým rukávem.

Jako nový typ základního oblečení oblékaným místo CHAINSE pod svrchním oděvem, byl COTTE

Přes COTTE se oblékal SURCOT, u nás se mu říkalo SUCKNI. Byl kratší a volnější, než vypasovanější spodní oděv. Byla jakási šatová sukně s hluboko vystřiženými průramky.

COTEHARDIE, byl vypasovaný dámský oděv nošený jak samostatně, tak s PACHY (dlouhými rukávy), nebo pod bezbokým šatem SURCOTEM. Pod úrovní pasu mohl mít otvoru sloužící pro nadzvedávání sukně nebo k dosažení na předměty zavěšené na opasku pod šaty.

KARNÁČ (GARMACHE) zimní, též cestovní oděv oblékaný přes cotte a surcotte. Něco na pomezí mezi svrchním oděvem a pláštěm.

SVRHNÍ TUNIKA též zvaná DALMATIKA, CHODĚCÍ SUKNĚ

Sloužila k nošení během dne, byla prakticky nejrozšířenějším oděvem z nejrůznějších materiálů často s lemy.

RUKÁVY široké i úzké, trychtýřovité, bývaly často zdobené kožešinami, drahokamy, perlami.

PACHY široké i úzké volně visící rukávy nejrůznějších tvarů a délek. Byly napevno přišité, nebo přivazovací, či připínací na knoflíčky, přívěsky.

Vdaná žena nosila na hlavě PLACHETKU, HENIM aj.

Svobodné dívky nosily ve vlasech VÍNEK.

PLÁŠŤ složil k reprezentaci majitele, nebo proti nepřízni počasí - půlkruhový, třičtvrtěkruhový i kruhový s dírou pro hlavu a otvory pro ruce.

Zpracování i materiály oděvů se lišily podle společenského stavu majitele. Nejčastějším materiálem byl len, vlna, kůže. kožešiny.